Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

İNSAN VÜCUDUNDA SIVI AZALMASININ YARATACAĞI SONUÇLAR NELERDİR?

İdrar yolları enfeksiyonları;

İdrar yolları enfeksiyonları, prematüre doğum, plasenta hipotropi, uterus içi büyümenin gecikmesi, doğuştan biçim bozuklukları, çocuk düşürme ve bebek ölüm oranında artış gibi, cenin üzerinde ciddi sonuçlara yol açabilir Bu tür enfeksiyonlar ayrıca böbreklere zarar verebilir ve annede septisemi meydana gelmesine yol açabilir.

Bu tür enfeksiyonlar, çeşitli faktörlerden ötürü hamile kadınlarda daha çok meydana gelebilmektedir. Hamile kadınlarda, progesteron’un düz kaslar üzerindeki gevşetme etkisinin sonucunda idrar yollarında hipotoni meydana gelmektedir. Ayrıca vücut bağışıklığının genelde azalmasından ötürü enfeksiyon süreci başlayabilmektedir. Bu koşullar altında, yetersiz böbrek faaliyeti, ağırlaştırıcı faktör olmaktadır. Bu olguların tümü, yeterli böbrek faaliyeti sağlamak ve enfeksiyon riskini azaltmak için su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.


Kabızlık;
Hamilelik sırasında, progesteron’un düz kas üzerindeki gevşetme etkisinden ötürü kabızlık eğilimi ortaya çıkmaktadır. İçilen su miktarı yetersiz ise, bu eğilim güçlenmektedir; yeterli miktarda su içilmesi ise iyi bir önleyici önlem olabilmektedir.

Ciltte nem kaybı;

Cildin üzerindeki koruyucu bir örtü dış ortam ile sürekli alışveriş halindedir. Bu koruyucu insan sağlığı için çok önemli bir rol oynar; iç ortamı ve vücut ısısını korur, rahatlık ve dış görünüş oluşturur. Cildin elastiklik, yumuşaklık, renk ve görünüş özelliklerini koruması için su kullanımı, primordiyal önem taşır. Cilt bir yönde geçirgendir, diğer yönde geçirgenlik yoktur, ve iç ortamdan dış ortama sürekli akış yapılan olur. Bu nedenle cildimiz, deri içindeki su stokunu yenilemek için her gün yeterli miktarda su içilmesine gerek duyar (aksi halde su kaybı riski doğar ve sonuçta cilt elastikliğini yitirerek kırışır), yanı sıra epidermis’in görünüşü ve bariyer görevi için gereken yüzey su / lipit katmanının yenilenmesi gerekir. Cilt içindeki suyun miktarı, vücut ağırlığının %10’una karşılık gelmektedir ve genelde dermis adı verilen doku içinde depolanmaktadır (dermis’in %80’i sudur, fakat bu oran yaş ilerledikçe azalmaktadır).

Çeşitli türlerde fonksiyon bozukluklarını veya hastalıklar;
Yeterli su içilmesi halinde çoğu kadını etkileyen idrar yolları enfeksiyonları riski azalmaktadır. Buna ek olarak, su kaybı kabızlığı arttırmaktadır. Yeterli miktarda su içmek, böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olduğundan tedavi diyetlerinin başlıca unsurlarından biridir.


Su kaybının insan vücudu üzerine etkileri

Vücudun günlük kaybettiği su ihtiyacını karşılamak için uzmanlar normal bir insanın günde 6-8 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir. Vücut ağırlığının yüzdesi olarak su kaybının sonuçları şu şekilde olabileceği belirtilmektedir:

  • %1: susuzluk hissi, ısı düzeninin bozulması, performans azalması
  • %2: ısı artması, artan susuzluk hissi
  • %3: vücut ısı düzenin iyice bozulması, aşırı susuzluk hissi,
  • %4: fiziksel performansın %20-30 düşmesi
  • %5: baş ağrısı, yorgunluk
  • %6: halsizlik, titreme
  • %7: fiziksel etkinlik sürerse bayılma
  • %10: bilinç kaybı
  • %11: olası ölüm

 

< geri
 
13.03.2013 | Kızılay Su resmi web sitesi Tekrar açıldı. Haberler bölümünde takip edebilirsiniz.
14.03.2013 | Yeni ürünlerimizi gördünüz mü?
14.03.2013 | Kızılay Su