Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

SULARIN SERTLİK DÜZEYİ/FRANSIZ SERTLİĞİ REFERANSLARI NELERDİR?

Sertlik ölçüsü olarak Fransız sertlik derecesi kullanılır. Bir Fransız sertlik derecesi 10 mg kalsiyum karbonatın oluşturduğu sertlik derecesi olarak kabul edilir. 1 - 4 sertlikteki sular yumuşak su, 15 - 28 sertlik derecesindeki sular orta derece sertlikte su, 28 Fransız sertti derecesinin üzerindeki sular ile sert sular olarak anılır.
Suların sertliği geçici ve kalıcı sertlik olmak üzere 2 grupta incelenir. Geçici sertlik bikarbonatlardan kaynaklanırken, kalıcı sertlik Ca ve Mg sülfattan ileri gelir. Suyun sertliğini gidermek için kireç ya da soda kullanılır. Kireç geçici sertliği soda kalıcı sertliği giderir.
Genel olarak yer üstü suları yer altı sularına göre daha yumuşak sulardır. Ancak yer altı suları kaynak suyu özelliği taşıyorsa, yer altına inişte filtrasyona uğrayacakları için yumuşak su özelliği kazanmaları söz konusu olabilmektedir.

Kaynak suyunda olduğu gibi en az 6 metre kalınlığa sahip olan ince taneli topraktan süzülerek yer altına inen su filtrasyon mekanizması aracılığı ile içerisinde bulunan asılı partiküller ve kolloid maddelerin yanı sıra sertlik unsurlarından da arınarak sertlik açısından yumuşak düzeylere inmektedir.süzülmenin etkisi aksi yüklerin ve büyük kütlenin küçük küçük kütleyi çekmesi şeklinde gerçekleşmektedir.
Sulardaki sertlik derecesi çeşitli birimler aracılığı ile ölçülebilmektedir. 0,01 gram kalsiyum karbonat 1 franız sertlik dercesine eşittir. Kaynak suyunun setlik derecesi 10 fransız sertlik derecesi ile sınırlıdır. Kaynak suları açısından 10 fransız sertlik dercesinin üzerindeki sertlik dereceleri doğal filtrasyonun yeterli düzeyde işlemediği ve otopürasyonun tam gerçekleşmediği şeklinde yorumlanabilir.

Bu açıdan sertlik unsurları 10 Fransız sertlikten daha sert yapıda sular yer altına geçebilmişse beraberinde çeşitli kimyasallar da geçmiş olabilir. Bu nedenle gerekli bütün kimyasalların ölçümünün yapılamadığı durumlarda kaynak sularının içme suyu olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi için 10 fransız sertlik derecesini aşıp aşmaması gösterge olarak kullanılabilir.

Sertlik derecesinin kendi açısından ise sağlığa zarar verebilecek sertlik düzeyi DSÖ tarafından 50 Fransız sertlik derecesi ve üzeri olarak belirlenmiştir.

Sert suların sağlık üzerine etkisi:


Suyun sertlik derecesi arttıkça mide şişkinlik hissi ve gastrite yol açabileceği bilinmektedir. Sert suların kardiovasküler hastalıklar için ise koruyucu bir faktör olabileceği düşünülmektedir. Diğer taraftan sert suların yemeklerin geç pişmesi, sabunun zor köpürmesi, boru ve kazanlarda tıkanmalara yol açabildiği bilinmektedir.

Flor:
Sularda litrede 1 mg flor bulunursa diş çürümeye karşı dayanıklı olur. Sudaki flor miktarı litrede 2-4 mg olduğu zaman ise dişlerde kalıcı nitelikte lekelenmeler olur.

< geri

 

 
13.03.2013 | Kızılay Su resmi web sitesi Tekrar açıldı. Haberler bölümünde takip edebilirsiniz.
14.03.2013 | Yeni ürünlerimizi gördünüz mü?
14.03.2013 | Kızılay Su